על ממציא המשחק וחזונו

ממציא המשחק גימטריקס, מיכאל (מיקי) הרמן, וחזונו.

Miki playing

גימטריקס כזמן איכות הוא חלק חשוב מחזוננו.

לאחר שנות פיתוח ארוכות, בהן הלך והתגבש משחק ה"גימטריקס", ולאור משובים משחקנים רבים, ברור לנו כי משחק ה"גימטריקס" יוצר זמן איכות משתף, דווקא בעידן התקשורת האלקטרונית הגלובאלית המנכרת.

כולנו מחפשים, ומשחק "גימטריקס" יוצר זאת – את הקשר האישי הישיר, המשתף והמהנה, כמו ארוחה משפחתית, כמו שיחת נפש, כמו ישיבה סביב המדורה השבטית.

השתלבות פוריה ביצירת המילים והמשוואות הגימטריות של שאר השחקנים, בנוסף לצורך בדמיון , חישוב וכשר תכנון אישי, יוצר בדינמיקה שלו, זמן איכות ייחודי.

שיתוף הפעולה המתחייב מתוך כללי המשחק וחכמת הגימטריה, מייחד את משחק החשיבה "גימטריקס".

משחק ה"גימטריקס" מעודד ומשפר הן את החשיבה היצירתית המילולית והן את החשיבה המתימטית של כל משתתפי המשחק באופן אישי וקבוצתי כאחד.

את משחק ה"גימטריקס" ניתן אכן לשחק מסביב לשולחן, או מחוץ לבית, בטיול, או בכיתה.. יכולים לשחק קבוצת ילדים, או מבוגרים, או בגילאים מעורבים, כפי שטבעי במשפחה.

על ממציא המשחק גימטריקס – מיכאל (מיקי) הרמן

סוף סוף, ובשעה טובה, כשאני פנסיונר בן 62, (בגימטריה סב) ולאחר יותר מאלפיים שנה בה הייתה הגימטריה נחלתם של יודעי סוד בלבד , אוכל להעמידה לרשות כולם – משפחות, מחנכים, בארץ ובחו"ל, בעברית ובלעז,  באבני משחק פיסיות ואולי אף באפליקציה למחשבים.

אני יליד ירושלים. סבי, האדריכל איזראלסון, חניך הקלאסיקה וה"באוהאוס", תרם רבות להתפתחותי כשוחר אמנות, מדע, טבע ואהבת אדם. הוא הראשון שגירה את דמיוני במשחקי מילים וחשבון יחד, כילד צעיר. לסיפור המלא —>

ב1971 התקבלתי ל"בצלאל", כסטודנט לעיצוב תעשייתי.

במהלך פעילותי ההתנדבותית בשליחות ה"סוכנות" בקנדה במחנות הקיץ, אליה נשחתי כסטודנט ב 1974 חשפתי את הנוער שם למשחק שעסק באותיות וספרות, באנגלית ובעברית, לראשונה, אמנם רק בפיסות נייר. התגובה הייתה חמה.

ב"בצלאל" הייתה סדנה למשחקי חשיבה וניסיתי לשוא לשלב את המשחק באלגוריתם מבוסס על תוכנת "BASIC" שהייתה אז, ללא הצלחה. נדרשנו להציג משחק שיהיה "גם וגם": גם שפה וגם חשבון, גם רגש וגם שכל, גם תחרות וגם שיתוף , גם ארצי (שולחן) וגם שמיימי (BASIC) גם לילדים וגם למבוגרים, גם לבד וגם בקבוצה, גם בבית וגם בשטח, גם הסטורי וגם עכשוי, גם לחילונים וגם לדתיים, גם ליהודים וגם לעמים אחרים.

את הפרויקט הצגתי בקרטון ביצוע צבוע בצבע אקריליק, רציתי לקרא לו "גם-גם" במחאה על הדרישות או "גימגום", כי היה לי ספק אם יקבלו אותו,  אבל לבסוף, כשלפליאתי ציין המנחה שהמשחק עומד בכל הקריטריונים ונתן לו ציון "מעולה"! החלטתי לקרא לו "גימ-טריק".

עם סיום לימודי עבדתי (בין השאר) כמעצב במפעל למשחקים, והוצאתי שם מהדורה ראשונית של ה"גימטריק", עם אבנים מחומר פלסטי מוקצף, עליו הוצאתי הגנת פטנט במו ידי ובניסוחי.

המפעל נסגר, והמשחק הושם בצד בגלל "דינמיקת החיים". עזבתי את ירושלים, בניתי את ביתנו והקמתי משפחה במרכז הארץ, ואף הסבתי מקצוע לניהול שיווק למוצרים רפואיים. בינתיים יצאו ילדי , בני ובתי, לחו"ל בשליחות החברה בה הם עובדים. רעייתי ואני יצאנו לפנסיה והתפנתה אנרגיה לזמן איכות, שכולל בין השאר התנדבות בבית הספר היסודי בו למדו רעייתי וילדי.

שאיפתי הייתה לתת לילדים "חכות" ולא "דגים", לעודדם להיות מסוגלים להאמין בעצמם ולחשוב "מחוץ לקופסא". עשינו כל מיני פרויקטים יפים,  מ"כרטיסי ביקור", תכנון חדש של הבית, מוצר שימושי, ועוד. התייעצתי במנהלת ביה"ס, ללמוד אם משחק יוכל לענות על הדרישות לקידום הילדים. סיפרתי לה על המשחק שהוא "גם וגם"… הופניתי על ידה למקורות הספרות המקצועית ונועצתי בפסיכולוג חינוכי . מהם למדתי שיש קריטריונים מ"מקום אחר" או "זוית שונה" לעומת רשימת ה"גם וגם".

רשימת הקריטריונים קשורה לעולמו הנפשי והמחשבתי של הילד ומאד רצוי שמשחק יתרום, לפחות בחלק מהדברים הבאים: חוויה, כלים ותכנון.חברים משחקים

קוגניציה: כישורים מילוליים, לוגיקה וחשבון, הסקת מסקנות קבלת החלטות, ופתרון בעיות חברתיות: חוקים ומסגרת, תקשורת מילולית, סביבה תחרותית, עבודה קבוצתית, שיתוף פעולה, פירגון והקשבה.

רגשית: דחיית סיפוקים, לימוד מכשלונות, משמעת עצמית, ניהול רגשות, כח רצון והתמדה.

ראיתי לשמחתי, שלמרות שמדובר בדור ש"גדל לתוך המחשב", יש צימאון לקשר אנושי ישיר ש"גימטריק" מאפשר.

יכולתי לצאת מהחדר לאחר שהתחילו לשחק, להזכיר להם שהיה צילצול להפסקה והם – ילדים בכיתה ה' או ו' סרבו להפסיק לשחק.

בשיחות איתם למדתי שהקריטריונים שהוצבו בפני ה"גימטריק" מולאו אחד לאחד, ושחבל שיש לי רק שתי אריזות ישנות מתקופת "בצלאל", שכן נשאלתי על ידם שוב ושוב היכן ניתן להשיג את המשחק , אם לעצמם ואם כמתנה.

עכשיו, שאני משוכנע באיכויות שלו, אני רוצה להגיע לכל אלו שיפיקו ממנו את המיטב, ומוכן להשקיע הן בהפצתו, הן בשכלולו, על סמך הארות והערות שבוודאי אקבל מהמשחקים בו.

בקיצור, תהנו מ"גימטריק" ודווקא בגלל שהיה סודם של חכמים, הפיצו את הרעיון שבו והזמינו את חבריכם להצטרף לקבוצה ההולכת וגדלה של האוהבים אותו.

לרכישת המשחק לחצו כאן